יכול להיות שיש לכם כבר קילומטרזשל שנים על הכביש, או שאולי רק אתמול השתחרר לכם המלווהכך או כך סביר להניח שאתם הולכים לקבל ידע נחוץ בכתבה הבאה, החל מזיהוי של תקלה פוטנציאלית ועד לפתרון האופטימלי עבורכם.

כשאתם שומעים את צמד המילים “תקלה ברכב” כנראה שהמחשבה שלכם נעה בין צמיגים לרכב לבין מצבר, אבל מי מאיתנו שמע על האלטרנטור? או על המתנע? בקיצור לכולנו יש מה ללמוד 😉

קרדיט תמונה FREEPIK

אז קבלו את 4 התקלות הנפוצות ביותר שאתם פשוט חייבים לדעת מה לעשות איתן:

 1. נורת התראה כללית – כן, יש כזו נוראה שתפקידה להסית את תשומת ליבנו לכך שקיימת תקלה כלשהי ברכב, מידע מפורט יותר יופיע בלוח המחוונים או במערכת המידע עם הפרטים המלאים על מקור התקלה.
  הנורה בעלת נראות של משולש עם סימן קריאה בפנים (בצבע צהוב).
  בכדי לפענח היכן התקלה ניתן לרכוש קורא OBD בסיסי אשר מתחבר לשקע הדיאגנוסטיקה ברכב ומשדר ישירות לאפליקציה המותקנת בטלפון הנייד, או לפנות לאחת הצמיגיות באזור ולהיעזר במכשיר דיאגנוסטיקה מקצועי
 2. תקלה באלטרנטור – או במילים אחרות, הרכיב החשמלי שמונע באמצעות המנוע ומייצר חשמל עבור כל מערכות החשמל ברכב שלכם. מדובר במערכת חשובה במיוחד, שדואגת גם להטעין את המצבר בין יתר סגולותיה.
  במקרה וקיים כשל באלטרנטור תוצג לכם נורת התראה כללית או התראת טעינה ספציפית, ישנן פעמים שהנורות הללו ישארו כבויות למרות התקלה לכן נמליץ לגשת לצמיגיה הקרובה אליכם אחת לכמה חודשים ולבדוק את מצב הרכב ורמת מתח הטעינה של האלטרנטור.
 3. פנצ’ר בצמיג / מחסור באוויר – לצמיגים יש חשיבות גדולה מאוד בכל הנוגע לבטיחות שלנו ולאיכות הנסיעה, אם לא הגדולה שביניהן.
  כיום צמיגים רבים מתהדרים בטכנולוגיות מקדמות אשר תורמות בשמירה על חיי הצמיג ועל יכולת הספיגה שלו בתנאי שטח שונים (לדוגמה צמיגי פלקן, צמיגי הנקוק, צמיגי טויו ועוד…), אך למרות זאת מדובר בתופעה שכיחה שקרתה כמעט לכל אחד ואחת מאיתנו.
  הצמיגים מתבלים בזמן הנסיעה ומאבדים מלחץ האוויר שלהם גם ללא סיבה הנראית לעין, לכן מומלץ למלא אוויר בכל הצמיגים לרכב אחת לחודש ובנוסף, כדאי לשנות את מיקומם של הצמיגים כל 8,000 קילומטרים של נסיעה, על מנת לווסת את מיקומי הלחץ שלהם.
  מומלץ לגשת לצמיגיה הקרובה אליכם אחת לכמה חודשים ולבדוק את עומק החריצים על הגלגלים (במקרה של התבלות החריצים יהיו קטנים ושטוחים יותר מהרצוי, מה שעתיד להביא בעיות בעת החיכוך בזמן העצירה).
 4. .התחממות המנוע – תופעה מוכרת, כאשר מד החום של הרכב נוסק למעלה ובמקרים הפחות טובים… נתחיל לראות עשן שעולה ממכסה המנוע של הרכב – אלו הפעולות שעליכם לנקוט במצב הזה:
  קודם כל לעצור את הרכב בצד הכביש במקום בטוח! לאחר מכן לחכות מעט שהמנוע יתקרר מעט ולשפוך נוזל קירור למיכל ההתעבות (מיכל הפלסטיק השקוף שנמצא קרוב לרדיאטור).
  במידה ויוצא עשן ומד החום לא מתאזן חשוב לפנות למוסך במהירות ולבדוק את הבעיה לעומק.

אז אחרי שהצלחנו לזהות את התקלות ולהבין איך עלינו לפעול, נאחל לכם ליהנות מנסיעה בטוחה ושלווה!

קרדיט תמונה FREEPIK