בטח נתקלתם בחודש האחרון בקמפיין של ביטוח לאומי, המכריז על תעודת נכה דיגיטלית חדשה. על פניו, מדובר בצעד בהחלט מתבקש בשנת 2022 – על אחת כמה וכמה בנסיבות הבריאותיות הממשיכות. לא רק שהתעודה החדשה חוסכת המון בירוקרטיה, היא גם מונפקת הרבה יותר מהר – ואף מקצרת את זמן ההמתנה מחודש שלם לשניות בודדות.

ואולם, לא כל גופי המדינה מיהרו לאמץ את הגישה הזו של המוסד לביטוח לאומי. במשרד התחבורה, למשל, עדיין מסתרבלים עם תו חנייה לנכים מפלסטיק, ומכריחים נהגים להצמידו לחלון – אחרת הם מסתכנים בקנס.  ארגוני הנכים קובלים מזה שנים על האופן שבו מיושם על ידי משרד הרישוי תו נכה ועל האופן שיש לעשות שימוש בו.

לא מעט אנשים עם תו נכה מודים שלעתים שכחו לעשות זאת וקיבלו דו”חות, אותם התקשו לבטל לאחר מכן. וכאן לא נגמר הסרבול. במצב הנוכחי תו הנכה מוצמד לשני רכבים בלבד, כך שאם בעל הנכות נוסע ברכב אחר או מוסע על ידי בן משפחה או אחר הוא למעשה לא מקבל את הזכויות. לזאת יש להוסיף לא מעט אנשים נכים שאינם בעלי רכב. אם היה גם תו נכה דיגיטלי אישי של משרד התחבורה, הם היו יכולים להיעזר הרבה יותר בקלות בחברים או קרובי משפחה.

תעודת נכה דיגיטלית – למה זה חשוב?

זכאות לתעודת נכה מוקנית למי שמקבל קצבאות מסוימות על פי חוק. אולם, יש גם אנשים שאינם מקבלים קצבה אך מוכרים כנכים יקבלו תעודת נכה. עד כה מי שזכאי לתעודת נכה היה מקבל כרטיס בדואר. קבלת הזכויות שמקנה התעודה (פטור מתור, הנחות וכדומה) הייתה כרוכה בהצגת הכרטיס ובהיעדרו, בין אם מפני שהלך לאיבוד, נשכח בבית או כל סיבה אחרת, לא יכלו נכים לממש זכאותם.

כאמור, כדי להקל על הציבור ולאפשר קבלה של זכויות בלי תלות בתעודת הנכה פיזית, מנפיק המוסד לביטוח לאומי תעודת נכה דיגיטלית. את התעודה מנפיקים בקלות רבה דרך אתר האינטרנט של הביטוח הלאומי. לאחר מכן אפשר לשמור אותה על הטלפון הנייד או להדפיסה בכמה עותקים. עד כה נרשמה שביעות רצון רבה מהתהליך החדש.

האם משרד הרישוי יאמץ מתווה דומה?

מדובר בחידוש של ממש שמאפשר ניצול ומיצוי מיטבי של זכויות הנכים. מנגד, עולה השאלה מתי משרד הרישוי יאמץ רעיון דומה שיאפשר לבעל התו ליהנות ממנו בלי תלות בכרטיס הפיזי או ברכב הספציפי שעל שמו נרשם תג הנכה. כיום, על פי משרד הרישוי תו נכה לרכב מותנה בהליך בירוקרטי של הגשת מסמכים דרך אתר האינטרנט – שזה כבר שיפור לעומת תקופות עבר, בהן הכל נעשה באמצעות הדואר או המתנה מייגעת בלשכות.

כאן לא נגמרת הבירורקטיה, כי תו נכה מקבלים רך ורק בדואר, מה שגורם לעיכוב נוסף בתהליך. יש לציין כי לא מעט אנשים מנסים להוציא במרמה תו נכה, על מנת ליהנות מחנייה מונגשת ומהנחות באגרת הרכב שלא כדין. זו אחת הסיבות שבגינן התהליך עצמו הפך למורכב. עם זאת, נוצר מצב בו מי שהכי צריך את הסיוע במימוש זכויות רפואיות, כלומר הנכים, משלמים מחיר כבד בצורת זמן, אנרגיה ואף כסף לעתים, רק בשביל להשיג את מה שמגיע להם. עבור משרד הרישוי תו נכה מפלסטיק הוא הערובה לכך שלא כל אחד יוכל לעשות בו שימוש מתי שירצה. מנגד, במצב הקיים, כל מי שנוהג ברכב בבעלות אדם נכה יכול לעשות שימוש בתו הנכה, גם אם הנכה אינו נמצא פיזית ברכב. על משרד הרישוי להבין שהנפקת תו נכה דיגיטלי לרכב תסייע לא רק במימוש הזכאות על ידי ציבור הנכים, אלא גם תאפשר למשרד הרישוי לאכוף בצורה טובה והוגנת יותר את תקנות תו נכה לרכב

קרדיט לתמונה: Shutterstock