כל גבר יודע מה זו זקפה ואין גבר שהזקפה אינו מעניינת אותו במידה כזו או אחרת. יחד עם זאת, העובדות על זקפה אינן ידועות למרבית הגברים, שמבחינתם מספיק שזה עומד. אם כן, בשורות הבאות נביא 8 עובדות די מפתיעות על זקפה שכנראה שלא ידעתם.

  1. כל גבר בריא חווה כמה פעמים זקפה לאורך הלילה, שכל אחת מהן נמשכת בין עשר דקות לחצי שעה. הזקפה הזו קשורה לפעמים לחלומות ארוטיים אבל בדרך כלל היא פשוט תוצאה של תנועת עיניים המשפיעה על מרכז מסוים בגזע המוח.
  2. זקפה איננה נחלתם של גברים מבוגרים בלבד. היא בהחלט קיימת גם אצל ילדים, אצל תינוקות ונצפתה אפילו אצל עוברים החל מהחודש השלישי של ההיריון שבו מבוצעות בדיקות האולטרא סאונד לבדיקת מין העובר.
  3. אורכו של פין ממוצע בזקפה נע בין 12 ל- 16 ס”מ, ובעיקרון קצת פחות מ- 14 ס”מ. לעיתים קיים קשר בין אורך הפין במצב רפוי לבין אורכו בזקפה, ולעיתים אין קשר. מה שבטוח הוא שמרבית הגברים סבורים שהפין שלהם קטן יוצר מגודלו האמיתי. מעין חוסר ביטחון שכזה…
  4. הזקפה נוצרת עקב שני מנגנונים שתפקידם הוא להגביר את זרימת הדם אל הפין מצד אחד, ולהקטין את קצב יציאת הדם מהפין מצד שני. בתוך הפין אין עצמות אלא רקמה ספוגית שמתמלאת בדם, מתנפחת ומתקשחת, וזוהי בעצם הזקפה.
  5. לכן הפרעות בזקפה מערבות לא פעם את מערכת כלי הדם שאינה מצליחה להזרים מספיק דם אל איבר המין. יחד עם זאת, מעורבים עוד גורמים רבים נוספים כמו המערכת ההורמונאלית ובעיקר הטסטוסטרון, מערכת העצבים, המצב הרגשי וכדומה. כל אחד מהם עשוי להשפיע על הזיקפה לחיוב או לשלילה.
  6. כמעט כל גבר מכיר את התופעה של זקפת בוקר הנמשכת כמה שניות או דקות בודדות. הזקפה הזו נוצרת עקב ירידה מהירה בייצור מוליך עצבי שמרדים ומעכב את מערכות הגוף, וכן עקב לחץ של שלפוחית השתן על הערמונית.
  7. גם אחרי המוות יש לפעמים זקפה, וזאת אצל אנשים שהוצאו להורג בתלייה. זאת מפני שבתנוחת התלייה הדם זורם למטה אל הרגליים ומצטבר בחלקו התחתון של הגוף, כולל בפין, וכך נוצרת זקפה.
  8. תרופות מוכרות וקונבנציונאליות כמו ויאגרה בעצם מעכבות אנזים מסוים הגורם להקטנת כמות הדם בפין. לעומת זאת, יש תכשירים טבעיים המבוססים על תמציות צמחים בעיקר, שהוכיחו את עצמם כיעילים לחיזוק הזקפה.

קרדיט תמונה FREEPIK