נזילה אשר מתרחשת בצנרת של הבית יכולה להיווצר בלי שמרגישים כלל. לעיתים ישנו טפטוף של מים שיכול להעיד על קיומה של הנזילה ולעיתים ישנם סימנים אשר יכולים להעיד על קיומה של נזילה. חשוב מאוד שלא להקל ראש כאשר רואים סימנים לנזילה כלשהי לפנות באופן מהיר לאיש מקצוע העוסק בתחום איתור נזילות. כמובן שיש לבחור באיש מקצוע אמין, מנוסה ומקצועי אשר מבצע את מלאכת איתור הנזילה במכשור טכנולוגי מתקדם.

סימנים לנזילה

ישנם סימנים שונים אשר יכולים להעיד על הימצאותה של נזילה במבנה. ראשית כל, יתכן מאוד כי יופיעו סימני רטיבות בקירות של הבית. שנית, יתכן מאוד כי הקירות יתחילו להתקלף וכן שייווצר ריח לא טוב בחלל. מעבר לכך כתוצאה נזילה יכולים להתפתח סימני עובש ופטריות על הקיר. סימן נוסף לכך שיכול להעיד כי קיימת נזילה כלשהי בביתכם הוא: אם קיבלתם חשבון מים גבוה מבלי שהשתמשתם בכמות לא שגרתית כלשהי במים. כל הסימנים הללו יכולים להעיד על נזילה ועל כן אם הם מופיעים בביתכם עליכם לפנות באופן מיידי לאיש מקצוע העוסק בתחום איתור נזילות. חשוב מאוד להבין כי נזילה שמתעלמים ממנה עלולה להתפתח וליצור נזק רב למבנה עצמו, לתכולה של המבנה ולא פעם היא יכולה לעבור גם לבתים של השכנים. בכדי למנוע את הנזק הזה חשוב מאוד לשים לב לכל תקלה נקודתית שיכולה להוות סימן לנזילה.

כיצד מבצעים איתור נזילה?

שלא כמו בעבר תהליך איתור נזילות כבר לא חייב לכלול שבירה של קירות, אריחים ומרצפות. באמצעות טכנולוגיה מתקדמת ניתן לאתר את מוקד הנזילה ולטפל בו בצורה ממוקדת בלי לפגוע בצורה כלשהי במעטפת הבית ובלי לשבש את חייהם של דיירי הבית. הנה כמה שיטות מתקדמות שניתן לאתר באמצעותן נזילה כיום:

ראשית כל, ניתן לאתר נזילה באמצעות החדרת מצלמות סיב אופטי. סיב האופטי גמיש והוא יכול לאתר את הנקודה הבעייתית אשר ממנה מתרחשת הנזילה ולא פעם גם לבון לעומק את המאפיינים של הנזילה על מנת להבין מהם הכשלים בצנרת שגרמו לנזילה המדוברת.

שיטה נוספת היא איתור נזילה באמצעות מצלמה תרמית. המצלמה יכולה לזהות נקודות חום וקור לאורך הצנרת בלי שיש צורך לגעת בתקרה או ברצפה וכך למעשה ניתן לאתר את הנקודה שממנה נובעת הנזילה ולטפל בה באופן ממוקד ויעיל.

שיטה נוספת לאיתור נזילה היא איתור באמצעות בלון. במסגרת שיטה זאת מחדירים בלון אל צנרת המבנה בכדי לחסום את הניקוז של המים ממנו אל צנרת העירייה. אם קיימת ירידה במפלס משמע שקיימת המלטות מים ויש לאתר את המיקום של המלטות המים באמצעות מצלמת סיב אופטי כפי שהוסבר למעלה.

שיטה נוספת ל איתור נזילות היא איתור נזילה באמצעות גז. בניגוד לשיטות האחרות מדובר על שיטה מורכבת שדורשת מאתר נזילות מקצועי, מיומן ומנוסה בתחום. בעבר שיטת האיתור המדוברת הייתה רלוונטית לאיתור נזילות בתשתיות חיצוניות בלבד כגון: צנרת עירונית, אולם כיום פותחה תערובת גז ירוק אשר באמצעותה ניתן לאתר בצורה בטוחה נזילה גם בתוך הבית. שיטה זאת מבוססת על עיקרון פשוט שאומר כי בניגוד למים הגז עולה ומטפס למעלה ועל כן בשלב הראשון יש להזרים לתוך הצנרת גז בלתי רעיל ולאחר מכן לגלות היכן ישנה דליפה של הגז המדובר באמצעות גלאי ייעודי.

קרדיט תמונה FREEPIK